Świat zmienia się w zawrotnym tempie. Nie chodzi tylko o zmiany zewnętrzne, nowe technologie i innowacje ale również o zmiany wewnętrzne np. sposób pracy, sposób komunikacji czy nauki. To stawia nowe wyzwania również w obszarze rozwoju kompetencji pracowników. W szybko zmieniającej się rzeczywistości warto promować kulturę zwinności, która polega na zdolności adaptacji i szybkiego działania w obliczu zmian.
Agile Learning to w zasadzie przyjęcie zwinnej metodologii w dziedzinie rozwoju kompetencji pracowników. Zwinne uczenie się promuje nastawienie na elastyczność, zdolność adaptacji i otwartość. W praktyce oznacza to m.in. zapewnienie możliwości uczenia się na porażkach, jak i sukcesach, szybkiego nadrabiania zaległości, promowanie dzielenia się wiedzą i współpracy między zespołami, wykorzystanie potencjału pracowników jako ekspertów w tematach, w których mogą mieć wyjątkową wiedzę, mikrolearning, czyli uczenie się w krótkich seriach, dostarczanie podstawowych treści przed szkoleniem, zwiększoną koncentrację na kliencie.
Kluczem jest stworzenie kultury, w której ciągłe uczenie się jest wartością samą w sobie. Zwinne uczenie się usprawnia również komunikację i współpracę między zespołami.